Bu site, Türk Dermatoloji Derneği tarafından hazırlanmıştır.

Diyabetik Ayak

İlgen Ertan

Diyabet, yani şeker hastalığı toplumumuzda oldukça sık görülen ve her geçen gün sıklığı oldukça artan bir hastalıktır. Diyabetli hastalarda sinir hasarı ve sinir nöropatisi dediğimiz bir duyu kusuru olmaktadır. Bu nedenle dış etkenlere karşı herhangi bir ağrı hissinin olmaması sebebiyle özellikle sıkan ayakkabılarda hastalar ayakkabının vurduğunu hissetmemekte ve bu vuran bölgelerde yaralar açılmaktadır. Sinir hasarı ayrıca deride kuruluğa, soyulmalara, çatlamalara neden olmakta, kuru derideki çatlaklardan da enfeksiyonlar girerek diyabetik ayak gelişimine yol açmaktadır. İlerleyen dönemlerde ayak deformitesi de eklendiği zaman ayak deformitesinde basma kusurları olduğu için bu basma kusuru olan bölgelerde hastalarda nasırlar oluşmaktadır. Nasırların diyabetli hastalarda kesinlikle nasır yakısıyla alınmaması gerekmektedir. Bu nedenle ilgili hekimlerine başvurarak ayakkabı önerisi alması gerekmektedir. Ayrıca diyabetli hastalarda nasırların kazınmaması, tecrübeli hekimlerce müdahale edilmesi gerekmektedir. Duyu kusuru, nörapati nedeniyle diyabetli hastaların ayakları oldukça soğuktur. Isıtıcılardan faydalanırlar ancak duyu kusuru sebebiyle ısıtıcının sıcaklığı hissedemedikleri için yanıklar gelişmektedir. Bu nedenle de yanıklar yaralara, diyabetik ayağa ve daha sonra da istenmeyen bir sonuç olarak ayak kesimine kadar gitmektedir maalesef. Bu durum İlerleyen dönemlerde bu hastaların protezli olmalarını gerektirmektedir. Diyabetli hastaların şeker kontrolü ve takibi çok önemlidir. Diyabetik yarada, diyabetik ayak yarasında kan şekerinin yüksek olması yara iyileşmesini geciktirmektedir. Diyabetik yara bası yerlerinde kalın kenarlı ülserler ve damar sorunları bağlı olarak ortaya çıkan ayakların daha çok kenarlarında ağrılı olabilen daha küçük küçük yaralar şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Diyabetli hastalarda tırnak ve ayak mantarı tedavisinin mutlaka yapılması gerekir. Tırnak mantarı nedeniyle kalınlaşmış tırnaklar periferde tırnak batmasına yol açarlar ve bu bölgede oluşabilen herhangi bir çizik ve enfeksiyon, ardından tırnaklar ve çevresinde parmak çevresinde yaralara yol açmakta ve parmak kesimine kadar maalesef gidebilmektedir. Dolayısıyla, diyabetli hasta takibini mutlaka bir diyabet merkezinde yaptırmalıdır. Ayak kontrolünü kendi yapmalıdır. Ayağın kendisini ve ayak tabanını özellikle göremiyorsa bir aynadan yardım alarak muayenesini yapmalı ve en ufak bir çizik, yara gördüğü zaman ilgili hekimine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Benzer Videolar

Dermatolojik Lazerler ve Yara
Yasemin Onam

Yara oluşturan lazerler ve oluşturmayan lazerler vardır. Bazı lazerlerde yara olsun istenir bazı lazerler de ise bu bir komplikasyondur. Yara iyileşmesinde lazer sonrası ortak bir görüş yoktur maalesef. Tüm dünyada pek çok farklı uygulama yapılmakla beraber uygulamaların amacı yaranın iyi iyleşmesi için nemli ortamın sağlanması, enfeksiyonlardan koruma, travmadan koruma ve bütünsel bir epitelizasyon sağlama ve skar dokusu gelişmine engel olunmasıdır.

Videoyu İzle
Yara ve Beslenme
Şebnem Özkan

Birçok hastalıkta olduğu gibi deri hastalıklarında da beslenmenin yeri çok önemlidir. Bazı deri hastalıklarında, besinlerin bazıları uyarıcı yani hastalığı arttırıcı etken olabildiği gibi, bir çok hastalıkta da besinler tedavi edici niteliğini korur.

Videoyu İzle
Yara ve Yara Örtüsü
Deniz Aksu Arıca

Yara, deri bütünlüğünün bozulması olarak tanımlanabilir. Vücudumuzdaki yaralar travma kaynaklı olabileceği gibi çeşitli deri hastalıklarının yanı sıra şeker hastalığı, dolaşım sorunları, hareket kısıtlılıkları ya da beslenme bozuklukları gibi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Videoyu İzle

Bu web sitesi bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, içerisinde yer alan bilgiler hekime danışmanın yerine geçmez. Daha fazla bilgi için hekiminize başvurunuz.